تغذیه نوزاد

الگوی تغذیه نوزاد می ‌تواند غیرقابل ‌پیش ‌بینی باشد. اینکه در چه زمانی و چگونه به نوزاد غذا بدهید در این مقاله نوشته شده است. تغدیه یک نوزاد یک الزام شبانه روزی است. همچنین فرصتی را برای ایجاد یک رابطه با جدیدترین عضو خانواده تان فراهم می کند. این نکات را برای تغذیه یک نوزاد در نظر بگیرید.

نکته اول : به شیر مادر یا فرمول توجه کنید

شیر مادر بخاطر استثنائات نادرش، بهترین و ایده آل ترین غذا برای نوزادان می باشد. اگر شیردادن ممکن نیست ، از فرمول نوزادان استفاده کنید. نوزادان سالم ، به آب ، آب میوه یا مایعات دیگری نیاز ندارند.

 نکته دوم : نوزاد را با نشانه هایش تغذیه کنید

بیشتر نوزادها در طول روز به 8 تا 12 بار تغذیه نیاز دارند. یعنی حدود یک بار تغذیه در هر دو تا سه ساعت.

دنبال نشانه یا علائم های اولیه برای تغذیه از سمت نوزاد باشید. نشانه هایی مثل حرکت دادن دست ها به دهان ، مکیدن مشت ، انگشتان دست و لب زدن به لب نشان می دهد که نوزاد آماده برای تغذیه است. همچنین سروصدا و گریه کردن نشانه های بعدی هستند.

تغذیه اگر هربار زودتر شروع شود، احتمال کمتری برای آرام کردن یک نوزاد عصبانی خواهید داشت.

زمانی که نوزادتان از شیرخوردن خودداری می کند و دهانش را بسته نگه می دارد تا از بطری شیر دور بماند ، ممکن است او سیر شده باشد. یا به سادگی استراحت کند. قبل از اینکه بطری شیر را دوباره به نوزاد پیشنهاد دهید ، سعی کنید آروغ بزند یا یک دقیقه منتظر بمانید.

با بزرگ تر شدن کودک ، ممکن است در هربار تغدیه شیر بیشتری در زمان کمتر مصرف کند.

[image]

نکته سوم : مکمل های ویتامین D را بررسی کنید

در رابطه با مکمل های ویتامین D برای کودک، از دکتر نوزادتان بپرسید. مخصوصا اگر شیرده هستید. ممکن است شیر مادر ویتامین D کافی نداشته باشد که به کودک شما کمک کند تا کلسیم و مواد مغذی لازم برای استخوان‌های محکم را جذب کند.

نکته چهارم : در الگوهای غذایی نوزادتان انتظار ایجاد تغییر را داشته باشید

نوزاد شما لزوما هر روز یک مقدار مساوی غذا نخواهد خورد. در طی رشد ، اغلب در دو تا سه هفته پس از تولد و دوباره در شش هفته پس از تولد ، ممکن است نوزاد شما در هر تغذیه مقدار بیشتری مصرف کند یا مایل به تغذیه بیشتر باشد. به جای چشم دوختن به ساعت، به نشانه های اولیه گرسنگی توجه کنید.

نکته پنجم : به نوزاد و غرایز خود اعتماد کنید

شما ممکن است نگران این باشید که نوزادتان به اندازه ی کافی غذا نمیخورد، اما نوزادان معمولا اطلاع دارند که چقدر لازم است غذا بخورند. توجه نکنید که چه مقدار ، چند بار یا به طور مرتب نوزادتان غذا می خورد.

در عوض، به دنبال آن بگردید :

-   افزایش وزن ثابت

-   قناعت بین خوراک

-   از روز پنجم بعد از تولد ، حداقل شش پوشک خیس و سه یا بیشتر حرکت روده در روز را شاهد خواهید بود

با دکتر تماس بگیرید اگر نوزادتان وزن خود را بدست نیاورد ، روزانه کمتر از شش پوشک را خیس می کند یا به غذا علاقه کمی نشان می دهد.

لازم به ذکر هست که در خانواده های ایرانی مصرف پوشک ممکن است متفاوت باشید . بدلیل جذب پوشک ممکن هست دیرتر آنرا تعویض کنند ، و تعداد کمتر پوشک استفاده شود .

[image]

نکته ششم : در نظر بگیرید که هر تغذیه یک فرصت برای رابطه با نوزادتان است

نوزادتان را در طول هر تغذیه نزدیک نگه دارید. به چشم او نگاه کنید. با صدای آرام حرف بزنید. از هر تغذیه به عنوان فرصتی برای ایجاد حس امنیت، اعتماد و راحتی نوزاد خود استفاده کنید.

نکته هفتم : بدانید چه زمانی باید مشاوره بگیرید

اگر در شیردهی مشکل دارید ، از یک مشاور شیردهی یا پزشک نوزاد خود کمک بگیرید. به خصوص اگر هر تغذیه دردناک باشد یا کودک شما وزن خود را افزایش ندهد.

My Cart (5 item)
50% OFF
Product Title Here
Available in - 500 gm

$450.99 $800.99

50% OFF
Product Title Here
Available in - 500 gm

$450.99 $800.99

50% OFF
Product Title Here
Available in - 500 gm

$450.99 $800.99

50% OFF
Product Title Here
Available in - 500 gm

$450.99 $800.99

50% OFF
Product Title Here
Available in - 500 gm

$450.99 $800.99